Späť

Sledovanie polohy dieťaťa s hodinkami GATOR II

Pridal: Pridané: 11.10.2017 00:00:00 Počet zobrazení: 1020

11 Október 2017

Hodinky pre deti s GPS GATOR II sú pre rodičov zaujímavé hlavne z dvoch dôvodov - vedia zistiť kde sa ich dieťa nachádza a vedia cez ne telefonovať. Tieto dve funkcie dali týmto hodinkám veľkú príťažlivosť. Ako vlastne sledovanie polohy funguje a čo môžete od zisťovania polohy hodiniek GATOR očakávať? Na to rád odpoviem v tomto blogu o funkcii hodiniek - GSP poloha a lokalizácia.

Sledovanie polohy dieťaťa s hodinkami GATOR II

Mnohí zákazníci sa ma pýtajú na funkcie hodiniek a hlavne ich funkčnosť. Hodinky testujem a pravidelne sledujem ich funkcie, dá sa povedať že som asi jediný chlap na Slovensku ktorý nosí detské hodinky :-) Zákazníkom v prvom rade odporúčam, že ak chcú mať dieťa pod kontrolou, hodinky sú pre nich ideálne, ale ak chú byť pre deti špiónom, tak by sa mali zamerať na sledovacie zariadenia. Vysvetlím prečo. 

V úvode je potrebné uviesť že vychádzam z predpokladu, že hodinky dieťa nosí na ruke. Ak ich á dieťa napr. v školskej taške, vo vrecku v bunde, alebo inde schované, zistenie polohy nebude presné, alebo nebude žiadne a hodinky si budú pamätať poslednú známu polohu a prepnú sa módu zobrazenia poslednej polohy.

Formy zobrazenia polohy

Hodinky majú skvelú fukciu sledovania polohy. Táto fukcia vychádza z GPS modulu, ktorý úplne presne zistí polohu dieťaťa a pomáha si pri tom s modulom WiFi a GSM (mobilný signál). Vzájomnou kombináciou sledovania polohy dávajú hodinky informáciu o polohe buď veľmi presnú - cez GPS, alebo orientačnú, či iformatívnu.

Funkcia sledovania polohy cez GPS funguje na princípe spojenia hodiniek s minimálne tromi GPS satelitmi, ktoré krúžia okolo našej zeme. Z toho je zrejmé že je potrebné mať medzi hodinkami a satelitmi priamu viditeľnosť. Toto je presné na cca 5 metrov. 

Zameranie hodiniek cez GSM mobilnú sieť funguje na informácii zaslanej mobilným operátorom, ktorá sa skladá z kombinácie GSP súradníc vysielačov mobilného operátora, kde sú reálne postavené a o intenzite mobilného signálu na hodinkách. Treba ale povedať že táto informácia o polohe je orientačná a závisí napr. aj od počtu GSM vysielačov mobilného operátora. Ak máme tri  vysielače od seba vzdialené napr. 1 km a sme s hodinkami niekde v strede, sme v presnosti do jedného kilometra. Hodinky si ešte vypočítavajú polohu podľa predošlého stavu poslednej GPS polohy.

Sledovanie polohy cez WiFi bod je informatívne a funguje ak má bod pripojenia WiFi v sebe zaznamenanú aj polohu, čiže miesto umiestnenia pripojenia do internetu cez WiFi. Ak by sa toto dodržiavalo a poskytovatelia internetu by pre každé pripojenie dali aj túto informáciu o mieste umiestnenia bodu tak by to bolo vynikajúce. Ale realita je skôr taká, že poskytovatelia internetu poskytujú adresu nie umiestnenia pripojenia wi-fi bodu, ale svoju adresu kde je zákazník - teda WiFi bod, pripojený na ich prípojný bod. Ak máte napr. doma DSL internet s WiFi tak sa môže stať, že pripojenie nesie adresu prípojného koncentrátora DSL a ten môže byť do 3 - 5 km od vášho domu. 

Ešte poznámka: Z technického hľadiska na získanie presnej polohy zariadenia (vonku, aj vnútri budov) musíte mať dosah na minimálne tri body - vytvorenie triangulácie. 

 

Očakávania od sledovania polohy

Hodinky GATOR pri stave polohy dieťaťa ukazujú akým spôsobom sa hodinky lokalizovali: GSP, Mobilná sieť, WiFi, Inteligentné. Je veľmi dôležité, aby hodinky boli konštrukčne dobre navrhuté a aby zachytávali GPS signál aj napr. cez rukáv na oblečení dieťaťa a aby si vedeli správne vypočítať polohu aj vo vnútri budovy. Niektoré hodinky od iných výrobcov sme testovali a vôbec to nevypočítali, dávali len polohu GSM mobilného vysielača. Na tvrdo. Ale to nie je prípad hodiniek GATOR II. Tie sú konštrukčne veľmi dobre navrhnuté a navyše dosahujú vysokú presnosť so zachovaním nízkej spotreby energie z baterky hodiniek. Ak sa napríklad hodinky nepohybujú a máte ich napr. doma na stolíku, nevysielajú informácie o polohe a tým šetria batériu.

Ak teda chcete mať deti pod kontrolou, teda keď sú samé mimo budovy, tak sú úplne presné a dajú vám presnú informácia podľa GPS. Musia však mať hodinky na ruke. Ak sa dieťa dostane do budovy, napr. do školy, tak sa zobrazí orientačná lokalizácia GSM alebo informatívna lokalizácia cez WiFi. Ale položme si otázku: chcete dieťa kontrolovať keď je v škole, alebo keď ide do školy? Alebo ho chcete kontrolovať keď ide domov, alebo keď už je doma? Ak si natavíte bezpečné zóny na budovu alebo lokalitu, kde má dieťa prísť, tak vám hodinky dajú notifikáciu o vstupe napr. do budovy školy a viete sledovať polohu počas cesty do školy. Tak to mám nastavené aj ja. Mám tri zóny: 1. domov, 2. sídlisko, cez ktoré prechádza autobus, 3. škola. A pravidelne mi chodia notifikáce keď ide zo školy aj do školy: opustil zónu škola, vstúpil do zóny sídlisko, opustil zónu sídlisko, vstúpil do zóny domov. A takto mám svojho syna stále pod kontrolou pri ceste zo školy a do školy. 

Ak by ste chceli deti sledovať vo vnútri objektu, na to odporúčam radšej kameru. 

Peter Lačný

 

Diskusia

(1 komentár)

Som velmi spokojna.Hodinky su super.Rýc... Renata Fialova 26.10.2017 11:12:37
10
November
2018

Dlho očakávaná aktualizácia GATOR 3 aplikácie 1.24

Pridal: Pridané: 10.11.2018 08:32:00 Počet zobrazení: 33

Dlho očakávaná aktualizácia GATOR 3 aplikácie 1.24 Mobilná aplikácia GATOR3 pre Android zariadenia prešla novou aktualizáciou, ktorá odstránila samovoľné zatváranie aplikácie na pozadí. Vyriešili sa tým notifikácie v Android zariadeniach - automatické upozornenia na nové správy, vstup a opustenie zóny a ostatné upozornenia.

Čítajte viac... Komentáre: 0

02
August
2018

Čo zvoliť pre deti do školy – mobilný telefón, alebo hodinky s mobilným telefónom a s GPS?

Pridal: Pridané: 2.8.2018 17:50:03 Počet zobrazení: 236

Čo zvoliť pre deti do školy – mobilný telefón, alebo hodinky s mobilným telefónom a s GPS? Pred nástupom detí do školy väčšina rodičov zvažuje možnosti komunikácie s deťmi a ich kontroly na diaľku. V dnešnom technologickom svete je veľa možností, ako s deťmi komunikovať a kontrolovať ich keď sú v škole. Základnou možnosťou je dať dieťaťu mobilný telefón a takto s ním komunikovať. Pri tomto spôsobe ľahko narazíte na negatíva, akými sú riziko vysokých účtov za volania a za dáta, budovanie závislosti na mobilnom zariadení, hrozby plynúce z internetu, napr. aj pri možnosti pripojenia sa na rôzne verejné WiFi siete, obťažujúce telefonáty a v neposlednom rade riziko nezapnutia si mobilného telefónu vtedy, keď dieťa skončí vyučovanie a potom je pre vás nedostupné.

Čítajte viac... Komentáre: 0

20
September
2017

Akú SIM kartu a program zvoliť pre hodinky GATOR?

Pridal: Pridané: 20.9.2017 07:30:00 Počet zobrazení: 3927

Akú SIM kartu a program zvoliť pre hodinky GATOR? Určite si aj vy pred kúpou hodiniek GATOR pre vaše deti dávate otázku akú SIM kartu zvoliť do hodiniek, od akého operátora a hlavne aký program. Ako ju nastaviť a hlavne koľko to bude stáť? Na tieto otázky odpovedáme v tomto BLOGu.

Čítajte viac... Komentáre: 1

11
Október
2017

Sledovanie polohy dieťaťa s hodinkami GATOR II

Pridal: Pridané: 11.10.2017 00:00:00 Počet zobrazení: 1021

Sledovanie polohy dieťaťa s hodinkami GATOR II Hodinky pre deti s GPS GATOR II sú pre rodičov zaujímavé hlavne z dvoch dôvodov - vedia zistiť kde sa ich dieťa nachádza a vedia cez ne telefonovať. Tieto dve funkcie dali týmto hodinkám veľkú príťažlivosť. Ako vlastne sledovanie polohy funguje a čo môžete od zisťovania polohy hodiniek GATOR očakávať? Na to rád odpoviem v tomto blogu o funkcii hodiniek - GSP poloha a lokalizácia.

Čítajte viac... Komentáre: 1

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info